Hoteli Bernardin
Show menu

Hoteli Bernardin - Tradicija gostoljubja že 40 LET

10. 1. 2017
Pomembna slovenska zgodba o tradiciji hotelske gostoljubnosti počitniškega in poslovnega turizma sega v leto 1976, ko sta z obratovanjem pričela dva hotela iz sedanje skupine, takratni hotel Bernardin (danes Histrion) in hotel Vile Park. Leto kasneje (1977) je bila zaključena izgradnja hotela Pečina, kasneje Emona, danes Grand hotel Bernardin. 

Praznovanje 40. obletnice označuje mejnik v zgodovini hotelske družbe in nosi zgodbo o identiteti kraja in ljudeh, razvoju in uspehu, ki je omogočil družbi obstoj do danes. V razgibanem, a hkrati zaokroženem prostoru sredozemske vegetacije, obdane z morjem in ugodnim podnebjem, se razcveta očarljiva obmorska oaza. Zdi se, da temelji, ki so boli zastavljeni pred štirimi desetletji, dandanes zares oživljajo vizijo, ki se spogleduje z najrazvitejšim svetom in njegovimi zahtevami. In zdaj smo še vedno na poti …

Razgibana poslovna preteklost je oblikovala turistično podobo sedanje družbe, ki združuje celovito ponudbo za  kakovostno preživljanje prostega časa in organizacijo kongresne dejavnosti na slovenski Obali. Družba Hoteli Bernardin turistično ponudbo združuje pod tremi ohranjenimi blagovnimi znamkami, ki so na trgu uveljavljene že štiri desetletja: St. Bernardin, Salinera resort in San Simon resort. Na prestižnih  lokacijah, v Portorožu, Izoli in Strunjanu, ponuja hotele in apartmaje, kongresni center in wellness centre z izbranimi storitvami za naravno nego in dobro počutje. Skupaj upravlja s 1.184 hotelskimi sobami v 6 hotelih z raznoliko ponudbo storitev za različne tržne segmente. S tem je prevzela veliko družbeno odgovornost in vlogo pomembnega nosilca turistične dejavnosti slovenske Istre.

Obletnico družba obeležuje skozi leto 2016/2017. V ta namen je bila v sodelovanju z Obalnimi Galerijami Piran julija in avgusta 2016 postavljena razstava umetniških del iz zbirke Bernardin. Zbirka vsebuje premišljeno izbrane grafike najuglednejših slovenskih likovnikov iz znamenite Ljubljanske grafične šole in drugih, ki so ponesli ime Slovenije in Ljubljane v mednarodni likovni prostor.
V začetku 70-tih let, je bil zasnovan hotelski velikan, ki naj bi učinkoval kot prikupno »pravljično" turistično mestece, v katerem je bilo na 25 ha na voljo malone vse, kar potrebuje urbani gost: različne restavracije in kavarne, zunanji in notranji bazeni z morsko vodo, številne trgovine, banka, pošta, turistična agencija, galerije, manjše pristanišče, teniška igrišča … Na mestu nekdanje ladjedelnice so zrastli 3 hoteli. S 757 sobami so ponujali namestitev za domala 1500 gostov. Bil je zalogaj, kakršnega turistična Slovenija dotlej ni poznala!

Od tu dalje je sledilo 40 let z obilico sprememb. Sredi devetdesetih je Bernardin začel dobivati sedanjo podobo in vsebino, spričo katerih stopa med najuglednejše ponudnike hotelskih in kongresnih storitev tako doma kakor na tujem. 

Zgodba, ki je pomembna za slovenski turizem se piše in živi naprej. 




Ali ste vedeli?

Ime - Bernardin
Sveti Janez Kapistran, reformator in pridigar, frančiškan – observant, se je na svoji poti v Istri ustavil leta 1451. Prišel je pridigat Pirančanom in jih navdušil. Domačini so ga prosili, da bi izven piranskega obzidja dovolil zgraditi cerkev in samostan, posvečeno novemu svetniku iz Siene, svetemu Bernardinu Sienskemu. Kraj, ki so ga izbrali za sveto stavbo, ne bi mogel biti bolj zdravilen, prostoren in prijeten.  Stoji na polici hriba, ki gleda na morje nad pristaniščem z istim imenom po katerem je mesto Portorož tudi dobilo ime. In prav na tem mestu se je začela njegova usoda, ki mu danes piše turistični sloves. Po nekdanji samostanski cerkvici je naselje dobilo ime. 

Nekoč in nekdaj
Tam, kjer se danes razteza vrhunsko letovišče za oddih in srečanja, St. Bernardin, tam se je v starih časih raztezalo samo zelenje. Hribček, zavarovan pred burjo, se je nastavljal sončnim žarkom. Njive so bile posejane s sadnim drevjem in drugimi sredozemskimi rastlinami, z oljkami in vinsko trto. Na območju med današnjim Piranom in Portorožem so ob izvirih sladke vode ter v zavetnih legah ležale koče, 'vile rustike', ki so dajale zatočišče kmetom in pastirjem. V zalivu pa so zrasla zavetišča pomorščakov, stari Rimljani so prav blizu današnjega Bernardina postavili celo pristanišče. Nanj arheologe danes spominja samo še pomol. A to je zadosten dokaz živahnega življenja že tri tisoč let.

Znani in ugledni 
Malokdo pomni,da je bilo letovišče takrat zgrajeno zato,da bi zvabili na naše morje letalce iz
italijanskega Natovega oporišča Aviano. Letalcev in sploh vojakov ni bilo posebno veliko, zato pa so hotele obiskovali predsedniki, športniki, ljudje iz sveta šovbiznisa, skratka znani in ugledni.
Dvajset let je že, kar je tu prespal takratni kitajski predsednik Li Xinnian, dan ali dva pozneje pa znana gosta iz Francije, kantavtor Michel Bergam in pianist Gilbert Calcades. Predsedniki so se kar vrstili, še posebej leta po odprtju prvega hotelskega kongresnega centra. 

Letno se v kongresnem centru Bernardin zvrstilo tudi do 300 prireditev, kongresov in srečanj. Med najodmevnejše sodijo mednarodni državniški dogodki kot so Jadransko-jonska pobuda, katere se je udeležilo sedem ministrov, Srednjeevropska pobude z udeležbo sedemnajstih ministrov, 7. Ekonomski forum SEP s srečanjem predsednikov vlad 17 članic SEP, poleg pa so bili tudi gospodarski ministri teh članic. … 
< >